logo دریـافت اپلیکیشن فیـلمزی

ژانر: علمی تخیلی

 

در سال ۱۹۰۲، فیلم صامت فرانسوی A Trip to the Moon (سفر به ماه) به کارگردانی ژرژ ملی‌یس ساخته شد که از آن به عنوان اولین فیلم ژانر علمی ـ تخیلی یاد می‌شود. پس از آن، کارگردان‌های دیگر هم به فکر افتادند و روایت‌های مختلفی را در این سبک برای مخاطبان خلق کردند.

پس از تماشای آثاری مانند ارباب حلقه‌ها و یا سری فیلم‌های هری‌ پاتر، مخاطبان سینما به درک جدیدی رسیدند. اینکه دقیقا چه اتفاقاتی در این آثار می‌افتد؟ در آینده قرار است شاهد چه دنیایی باشیم و تکنولوژی با زندگی بشر چه خواهد کرد؟ می‌توان گفت آثار علمی ـ تخیلی اکران شده در دهه ۲۰۰۰ به بالاترین سطح خود رسیدند، به طوری که حتی شاهد بازسازی و احیای بسیاری از عناوین قدیمی بودیم.

عناوینی نظیر سری فیلم جنگ ستارگان (Star Wars) ، مکس دیوانه (Mad Max) و حتی بلید رانر (Blade Runner) به نوعی بازسازی شده و شکل مدرن‌تری به خود گرفتد. البته رفته رفته تم داستان‌های علمی ـ تخیلی و فضاسازی آن پیشرفت‌ و تغییر چشم‌گیری داشت. این اتفاق باعث شد که مخاطبان علاوه‌بر آثار کلاسیک و درخشان گذشته، نگاهی نیز به فیلم‌های جدید و درجه یک این سبک بیندازند.

برخی از فیلم‌سازان ژانر علمی ـ تخیلی مخاطب به خارج از جو زمین برده و به اتفاقات شگفت‌انگیزی که در فضا و سیارات رخ می‌دهند می‌پردازند. Interstellar (میان ستاره‌ای)، The Martian (مریخی) و Ad Stra (به سوی ستارگان) نمونه‌هایی از این فیلم‌ها هستند.

اما از طرف دیگر عناوینی نظیر Godzilla (گودزیلا)، The Hunger Game (عطش مبارزه)، Under the Skin (زیر پوست) و Inception (تلقین) به توصیف جهان آینده، همراه با تکنولوژی‌های عجیب وغریب و حتی موجودات غول‌پیکر اختصاص داشتند.

 

در این قسمت فیلم و سریال های مختلف علمی تخیلی رو میتوانید در فیلمزی مشاهده و دانلود کنید.

pwa